Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi im.M.Konopnickiej w Kazimierzu Dolnym

Zapisy

REKRUTACJA DZIECI DO  PRZEDSZKOLA

 

Regulamin rekrutacji dzieci do

 Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi

im. Marii Konopnickiej

w Kazimierzu Dolnym

Opracowany na podstawie:

• Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. (Dz.U. z 2017r. poz. 59 z póź. zm.)

• ROZPORZĄDZENIE Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz.U. z dnia 25 listopada 2022 r.)

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2023 r. poz. 2736) - § 5 ust. 1, § 17 ust. 2 pkt 2.

• Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017r. poz 60 z póź. zm.)

• Art. 131 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe Dz. U. z 2020 r., poz. 910, 1378 oraz Dz. U. z 2021 r., poz. 4)

• Art. 131 ust. 4 i ust. 6 ustawy - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r., poz. 910, 1378 oraz Dz. U. z 2021 r., poz. 4)

• art. 130 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910, 1378 oraz Dz. U. z 2021 r., poz. 4

.§ 1

1.Postępowanie rekrutacyjne do przedszkola przeprowadza się co roku, na kolejny rok szkolny na wolne miejsca w przedszkolu.

2.W procesie rekrutacji nie uczestniczą dzieci kontynuujące wychowanie przedszkolne w przedszkolu.

3.Rodzice dzieci przyjętych do przedszkola corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu edukacji przedszkolnej przed rozpoczęciem rekrutacji .

§ 2

1.Przedszkole prowadzi rekrutację w oparciu o zasadę powszechnej dostępności. Zasady przyjęcia dzieci do przedszkola określają powszechnie obowiązujące przepisy.

2.Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor może przyjąć do przedszkola dziecko, które ukończyło dwa i pół roku.

 § 3

1.Przedszkole prowadzi rekrutację w oparciu o ustalone terminy postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do przedszkola na podstawie Zarządzenia Burmistrza.

2.Podstawą przyjęcia dziecka do przedszkola jest złożony przez rodziców/opiekunów prawnych wniosek zgłoszenia dziecka do przedszkola, który należy pobrać w kancelarii dyrektora przedszkola lub u intendenta.

3. Wypełniony wniosek wraz z obowiązkowymi załącznikami należy składać w przedszkolu w terminie od 18 marca do 05 kwietnia.

§ 4

1.Postępowanie rekrutacyjne do przedszkola przeprowadza dyrektor przedszkola powołując komisję rekrutacyjną i wyznaczając przewodniczącego.

2.Decyzję o przyjęciu dziecka do przedszkola podejmuje Komisja Rekrutacyjna, powołana przez Dyrektora Przedszkola odrębnym zarządzeniem.

3.W skład komisji rekrutacyjnej przeprowadzającej postępowanie rekrutacyjne do przedszkola wchodzi co najmniej 3 nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu.

4.Do zadań komisji rekrutacyjnej należy weryfikacja spełniania przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

5.Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:

1) ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy dzieci zakwalifikowanych i dzieci niezakwalifikowanych,

2) ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i dzieci nieprzyjętych,

3) sporządzenie protokołu rekrutacyjnego.

6. Komisja rekrutacyjna przyjmuje dziecko do przedszkola, jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego dziecko zostało zakwalifikowane i złożone zostały przez rodziców/prawnych opiekunów wymagane dokumenty.

7.W przypadku zdobycia przez kilkoro dzieci tej samej ilości punktów w tych samych kryteriach , zespół bierze pod uwagę wiek dziecka (dziecko starsze ma pierwszeństwo przyjęcia).

8.Komisja podaje do publicznej wiadomości listę dzieci przyjętych i dzieci nieprzyjętych poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie przedszkola. Listy dzieci zawierają imiona i nazwiska dzieci uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia.

9.Dzień podania do publicznej wiadomości listy, jest określany w formie adnotacji umieszczonej na tej liście, opatrzonej podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.

10.W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych, rodzic dziecka może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola.

11.Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica. Uzasadnienie zawiera przyczynę odmowy przyjęcia , w tym najniższą liczbę punktów , która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów , którą dziecko uzyskało w postępowaniu rekrutacyjnym.

12.Rodzic dziecka może wnieść do dyrektora przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej , w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.

13. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, do przedszkola mogą być przyjęte dzieci zamieszkałe poza obszarem gminy wg przyjętych kryteriów (§ 5) .

§ 5

1.W pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane będą dzieci zamieszkałe na terenie gminy i spełniające następujące kryteria.

W pierwszym etapie rekrutacji pod uwagę będą brane następujące kryteria ustawowe określone na podst.art.131 ust.2 Ustawy z dn. 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59) :

• Wielodzietność rodziny kandydata

• Niepełnosprawność kandydata

• Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata

• Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata

• Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata

• Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie

• Objecie kandydata pieczą zastępczą.

2.Jeżeli liczba dzieci spełniających następuje kryteria jest większa niż liczba miejsc w przedszkolu, w drugim etapie rekrutacji o przyjęciu do przedszkola będą decydowały kryteria lokalne określone na podst. art.131 ust.4 Ustawy z dn. 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ( Dz.U. z 2017 r. poz.59) przez organ prowadzący – radę gminy.

W drugim etapie rekrutacji będą brane pod uwagę kryteria ustalone przez gminę wraz z odpowiadająca im liczbą punktów:

1) rodzic (opiekun prawny) kandydata samotnie wychowujący dziecko pracuje zawodowo lub studiuje w systemie dziennym – 15 pkt

2) rodzice (opiekunowie prawni) kandydata pracują zawodowo lub studiują w systemie dziennym:

a) jeden rodzic pracuje – 5 pkt

b) oboje rodzice pracują – 15 pkt

3) rodzeństwo uczęszcza do tego samego przedszkola do którego kandydat ubiega się o przyjęcie – 3 pkt

4) zadeklarowana we wniosku zgłoszenia dziecka do przedszkola liczba godzin pobytu w przedszkolu:

a) 6 godzin – 3 pkt

b) 7 godzin i więcej – 10 pkt

§ 6

1.Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, do przedszkola mogą być przyjęte dzieci zamieszkałe poza obszarem gminy wg przyjętych kryteriów (§ 5) .

2.Przyjęcie dzieci spoza Gminy Kazimierz Dolny może mieć miejsce tylko po zrealizowaniu potrzeb mieszkańców gminy i nie może wpływać na zmianę liczby oddziałów w przedszkolu.

§ 7

1.W trakcie roku szkolnego dzieci mogą być przyjmowane do przedszkola w miarę wolnych miejsc.

2. Przyjęć dokonuje dyrektor przedszkola.

§ 8

Wnioski zgłoszenia dziecka do przedszkola wypełnione nieprawidłowo lub niekompletnie (mylny PESEL, brak dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów, brak podpisu, itp.) z powodu niespełnienia formalnych kryteriów nie będą rozpatrywane.

§ 8

Komisja w razie wątpliwości prosi o dostarczenie dokumentów potwierdzających złożone i podpisane pod odpowiedzialnością karną dane.

    Kazimierz Dolny 07.02.2024 r. Jolanta Szeląg-Bielec

                  Dyrektor przedszkola