Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi im.M.Konopnickiej w Kazimierzu Dolnym


Historia naszego przedszkola

ponad 8 lat temu

Historia kazimierskiego przedszkola

 

Prawdopodobnie  przedszkole funkcjonowało  od 1920 r.

 

Opierając  się na dostępnych, autentycznych dokumentach  Przedszkole w Kazimierzu powołano do działania , po II wojnie światowej w 1946 roku.-  pismem:    Tymczasowe  orzeczenie organizacyjne nr.   I- 958/46/My/B  wydane przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego w Lublinie  z  dn.4.06.1946 r.

Zgodnie z orzeczeniem organizacyjnym do  przedszkola chodziły dzieci od 4 lat do czasu w którym dziecko rozpocznie okres obowiązku szkolnego. Właścicielem przedszkola był Zarząd Miasta Kazimierza. Gmina Kazimierz zobowiązana była w myśl ustawy dostarczyć lokal i pokryć wydatki rzeczowe na utrzymanie nowo zorganizowanego publicznego przedszkola. Z uwagi na zły stan finansowy gminy w przejściowym okresie powojennym Skarb Państwa pomagał w utrzymaniu przedszkola poprzez subwencje na przystosowanie pomieszczeń , pomoce naukowe i dożywianie dzieci.

Przedszkole mieściło się w domu państwa Wasilewskich przy ul. Nadrzecznej 17 i nosiło nazwę;  Publiczne Przedszkole  im. Dzieciątka Jezus ( dawna restauracja Staropolska a obecnie Ministerstwo Smaku Rzetelskich ). Kierowniczką przedszkola była siostra zakonna Betanka Waleria Banaszkiewicz.  Siostra w 1945 roku  ukończyła roczny kurs dla wychowawczyń i posiadała kwalifikacje do prowadzenia zajęć w przedszkolu. W przedszkolu pracowała też siostra Maria Szaflarska. Najprawdopodobniej  działalność  rozpoczęło od  21.06.1946 r.

Przedszkole czynne było 5 godzin, od   9;00 do 14;00.  Zapisanych było   35 dzieci.. Stworzono jedną grupę. W przedszkolu było dożywianie składające się z jednego posiłku. W wynajętym lokalu przedszkola  była sala zajęć, sala zabaw, jedna toaleta i kuchnia razem z szatnią .

Brak pomieszczeń oraz podwórka dla dzieci skłoniło siostrę do podjęcia  starań, by znaleźć inny budynek  dla przedszkola.  W lipcu 1946 r. siostra wystosowała prośbę do Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego  o wyjednanie subwencji na remont budynku przewidzianego na publiczne przedszkole.

Do 1947 roku przedszkole było jednodziałowe, uczęszczało 35 dzieci . W 1948 r. było już dwuoddziałowe i liczyło 50 dzieci , zatrudniono również osoby świeckie -  woźną  Stanisławę Baranową i higienistkę  Lucynę Karkosińską . W 1949 – było zapisanych 57 dzieci. Był ogródek , ale bez ogrodzenia i plac zabaw  z piaskownicą, huśtawką i zjeżdżalnią. Brakowało mebli, pomocy , szafek dla dzieci  , zabawek .  Siostra kierowała placówką od 1946 roku do 1950.

 Lata 1946 - 1949 – pracę w przedszkolu podejmują; siostra Waleria Banaszkiewicz - kierowniczka, siostra Maria Szaflarska, Irena Kłysiak,  oraz woźna  Stanisława Baranową i higienistka  Lucyna Karkosińska.

Od września 1950 roku do  grudnia 1955 r.  placówką kierowała pani Irena Kłysiak – osoba świecka. W przedszkolu pracowała również wychowawczyni Bolesława Sterlus. Zatrudniony został  personel administracyjno-gospodarczy w osobach; Kośmińska Maria – kucharka i Gazda Wiktoria sprzątaczka.  Do przedszkola uczęszczało 48 dzieci, czynne było od 8 do 15.

Dzięki staraniom kierowniczki pani Ireny Kłysiak przedszkole w 1952 r. zostaje przeniesione do  budynku Faresztajnów  willi „pod świerkami” przy ul. Lubelskiej  , który został zaadoptowany dla potrzeb przedszkola wg projektu architekta inż. Karola Sicińskiego. Przedszkole nosiło nazwę Państwowe Przedszkole w Kazimierzu Dolnym.

W nowym budynku były trzy  sale do zajęć  w tym jedna duża ,  mała sala, szatnia  i kuchnia. Meble i zabawki wykonali uczniowie zasadniczej Szkoły Zawodowej pod dyrekcją Władysława Proficza. Ogrodzono  posesję płotem z desek  i powstały schody od ul. Lubelskiej.

W roku 1951 zapisanych do przedszkola było 60  dzieci. Do opieki nad dziećmi zatrudnionych było 5 osób: Kłysiak Irena – kierowniczka, Liszewska Zofia i Tatara Wacława – wychowawczynie oraz personel gospodarczy w osobach; kucharka Kośmińska Maria i sprzątaczka Wiktoria Stefaniuk .

Lata 50  -   w przedszkolu  pracę pedagogiczną podejmują; Liszewska Zofia, Wacława Tatara, Bolesława Sterlus, Danuta  Nawrot - Kwiecińska , Józefa Jeżewska, Józefa Adamczyk.

Personel obsługowy; Maria Kośmińska,  Wiktoria Gazda, Helena Rajek, Czesława Włodarczyk,  Wiktoria Stefaniuk.

W 1953 roku powstał w przedszkolu Ośrodek Metodyczny, który zajmował się organizowaniem  – szkoleń, konferencji dla nauczycieli przedszkoli, działał na terenie powiatu puławskiego do 1970 roku. Ośrodek dysponował bogatym księgozbiorem metodycznym. Ośrodkiem kierowała nauczycielka pani Wacława Tatara.  W przedszkolu odbywały się konferencje, kursy , szkolenia dla wychowawczyń z powiatu puławskiego, województwa lubelskiego oraz z całego kraju. W 1957 roku przedszkole gościło  dzieci z Węgier .

Od 1954 roku w przedszkolu jest organizowane żywienie składające się z  trzech posiłków; śniadanie, obiad i podwieczorek.

Styczeń 1956 rok -  kierowniczką kazimierskiego przedszkola zostaje pani Józefa Adamczyk , która kierowała  placówką  do 1972 r.

Dzięki staraniom kierowniczki pani J. Adamczyk  w roku 1957 roku budynek został skanalizowany. W roku 1958 zostało zmienione ogrodzenie na siatkę, a w latach 1969-1970 założono centralne ogrzewanie. Od 1956 do 1970r. wiele pracy i poświęcenia w funkcjonowanie Ośrodka Metodycznego włożyła pani Józefa Adamczyk.

Lata 60  -  pracę  podejmują  pracownicy obsługi: Helena Niezabitowska, Helena Materek, Kazimiera Kośmińska, Stefan Bielecki, Maria Grądziel, Małecka Krystyna,

W latach 1972 – 1973 kierowniczką przedszkola zostaje  pani Maria Walaszczyk , która   sprawowała swoją funkcję  przez rok  dbając o rozwój placówki.

Od 15.08. 1973  przedszkolem kieruje pani dyrektor Danuta Kwiecińska, funkcję swoją sprawuje do 31.08. 1985 r . Pani dyrektor w tej placówce pracowała od 1953 roku.

 Lata 70  -   pracę pedagogiczną  rozpoczynają; Maria Walaszczyk, Maria Dekundy , Wanda Chuda – Górecka, Anna Maciąg – Filipek, Janina Kajak, Krystyna Filipek – Łopaciuk , Wanda Dąbrowska, Halina Tarkowska,  Danuta  Górska – Małecka,  Anna  Czapla – Stępień, Stanisława Giermasińska

Pracownicy obsługi; Anna Rodzik, Stanisława Maciąg, Leokadia Paluch,  Danuta Złotucha,  Halina Furdal, Joanna Fernezy,  Stanisław Stelmach, Irena Zakrzewska, Teresa Kośmińska.

W czasie tym placówka rozwijała się i zmieniała swoje oblicze. Do przedszkola uczęszczało ok. 100 dzieci, utworzono 4 grupy dziecięce.

W roku 1982 przeprowadzono generalny remont przedszkola z wymianą dachu  -  w  tym czasie przedszkole mieściło się w szkole podstawowej w Kazimierzu Dolnym.

Rok 1983 zbudowano budynek gospodarczy.

Rok 1984 – rozpoczęto przygotowania do nadania przedszkolu patrona. Na patrona wybrana została wybitna polska pisarka i poetka Maria Konopnicka. Przez rok poznawaliśmy jej życie i twórczość dla dzieci, w trakcie przygotowań nawiązano kontakty z potomkami rodziny Marii Konopnickiej oraz z Zarządem  Głównym Towarzystwa im. Marii Konopnickiej w Warszawie. Zostaliśmy zaproszeni do grona rodzin konopnicjańskich -  placówek noszących imię  Marii Konopnickiej .

31.05.1985 r. przedszkolu zostaje nadane imię Marii Konopnickiej. Było to wielkie wydarzenie , wśród znamienitych gości znaleźli się między innym; pisarka pani Maria Kuncewiczowa, pra-pra-wnuk M. Konopnickiej  pan Adam Bielecki z małżonką, pan marszałek Stanisław Szwalbe przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Marii Konopnickiej.

Od tej pory przedszkole nosi imię Marii Konopnickiej – Państwowe Przedszkole im. Marii Konopnickiej.

Rok później w 1986 kazimierskie przedszkole organizuje I Ogólnopolski Zjazd Przedszkoli noszących imię Marii Konopnickiej.

 Lata 80 - pracę pedagogiczną rozpoczynają;Ewa Paciejewska, Elżbieta Stefańska- Samulak, Dorota Konecka, Marzena  Jaśkiewicz, Anna Radziewicz, Ewa Dziumak (na czas zastępstw pracują; Krystyna Kozłowska, Małgorzata Murat, Halina Bielak, Agata Jaksender, Anna Gałuszewska)

 Pracownicy obsługi; Zofia Matyko, Maria Przychodzeń.

Od 1.09.1985 r.  dyrektorem przedszkola zostaje   pani Anna Stępień, która tę funkcję pełni do chwili obecnej .

Lata 90 - pracę pedagogiczną podejmuje: Ewa Szczepaniak.

Pracownicy obsługi: Małgorzata Małecka.

Rok 1998 dzięki  staraniom władz miasta, a szczególnie pana burmistrza Andrzeja Szczypy rozpoczyna się w grudniu remont budynku przedszkola. Remont rozpoczęto od wzmocnienia  fundamentów, wymieniono wszystkie instalacje, zmodernizowano kuchnię i kotłownię, wymieniono dach, a budynek został przystosowany dla potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Remont kapitalny trwał od grudnia 1998 do sierpnia 1999 r. – w tym czasie  przedszkole mieściło się w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Był to okres bardzo trudny, który wymagał pogodzenia dwóch instytucji w jednym niewielkim budynku.

Od 1 wrzesień 1999 r.- marzenie staje się rzeczywistością i powstaje w przedszkolu oddział  integracyjny, do którego uczęszczają dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i dzieci zdrowe. Razem uczymy się empatii, tolerancji, wrażliwości, otwartości na drugiego człowieka, zrozumienia, niesienia pomocy potrzebującym i  wspólnego działania.

Przedszkole nosi  nazwę: Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Kazimierzu Dolnym.

Lata 2004 –2016  pracę pedagogiczną podejmują: Roma Skocz, Marta Doraczyńska, Magdalena Śliwa – Jarosz, Magdalena Paciejewska, Beata Głos, Anna Boberska (na czas zastępstw zatrudniona zostaje ; Grażyna Okińczyc-Doraczyńska)

Pracownicy obsługi: Agata Cywka, Rybak Danuta, Kuzioła Zbigniew, Monika Kozieł

 

 

Zdjęcia pochodzą z  lat 1946 – 1986