DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GR IV

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodzi bardzo miły i lubiany zarówno przez małe, jak i duże dzieci – Pluszowy Miś. Kariera tego pluszowego zwierzątka rozpoczęła się na początku XX wieku.
A czy zastanawialiście się kiedyś nad jego historią oraz skąd pochodzi angielska nazwa pluszaka - teddy bear? Okazuje się, że „teddy” ma polityczne korzenie.
A było to tak…

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt, wybrał się wraz z przyjaciółmi na polowanie. Po długich poszukiwaniach w końcu trafili na dzikie zwierzę. Wówczas jeden z towarzyszy zaproponował prezydentowi zastrzelenie niedźwiedzia dla zdobycia trofeum. Jednak gdy Roosevelt zobaczył młodego niedźwiadka, nie chciał oddać strzału i kazał go puścić na wolność. Historię tego zdarzenia uwiecznił rysownik Clifford Berryman w jednej z waszyngtońskich gazet, którą czytał producent zabawek… Od tego czasu, za specjalnym pozwoleniem, zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta Teddy (od Theodore’a) i sprzedawać maskotki pod nazwą „teddy bear”, co w języku angielskim znaczy „pluszowy miś”.