Szanowni Rodzice
bardzo dziękuję, za tak ogromne zaangażowanie w zbiórkę na rzecz
Domu Św. Alberta w Puławach,
za okazanie serca .
Spełniłam posłannictwo i przekazałam dary od Przedszkola
podczas zbiórki na Marinie w Puławach.
Jeszcze raz dziękuję i jestem szczęśliwa, że jesteście zawsze z nami .
Z wyrazami szacunku
Jolanta Szelag-Bielec
*********************************************************************************************************
REGULAMIN PRZEDSZKOLA Z ODDZIAŁAMI INEGRACYJNYMI IM. MARII KONOPNICKIEJ W KAZIMIERZU DOLNYM W ZWIĄZKU Z POWROTEM DZIECI DO PLACÓWKI OD 01.WRZEŚNIA 2020r.
W związku z koniecznością zapewnienia jak najszybszego poziomu bezpieczeństwa liczebność oddziałów może zostać ograniczona. Zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego zostały sporządzone zasady, które będą obowiązywać w placówce.
Zasady dla rodziców obowiązujące w placówce:
- Ponadto chcemy poinformować, iż w placówce będą obowiązywały zasady sanitarne obejmujące codzienną dezynfekcję, ograniczenie liczebności grup przedszkolnych oraz przestrzegania zasad higieny.
-Dzieci podczas pobytu w przedszkolu nie muszą posiadać maseczek i rękawiczek (wg. zaleceń Ministerstwa Zdrowia, by zminimalizować rozprzestrzeniania się wirusa dzieci będą często myć ręce wodą z mydłem).
- Wietrzenie sal będzie odbywać się co godzinę lub w miarę możliwości częściej
- na koniec pracy przedszkole będzie dezynfekowane przez pracowników
- co trzy godziny będą dezynfekowane elementy najczęściej dotykane i powierzchnie płaskie.
PRZYPROWADZAJĄC DZIECKO DO PRZEDSZKOLA JAKO RODZIC ZOBOWIĄZUJĘ SIĘ DO PRZESTRZEGANIA POWYŻSZEGO REGULAMINU.
*********************************************************************************************************
Wytyczne przeciwepidemiczne
Głównego Inspektora Sanitarnego
z dnia 2 lipca 2020 r. (III aktualizacja) dla przedszkoli
Jedna grupa dzieci powinna, w miarę możliwości organizacyjnych, przebywać w wyznaczonej i stałej sali (zalecenia dotyczące spożywania posiłków poniżej).
Zaleca się, aby do grupy przyporządkowani byli, w miarę możliwości organizacyjnych, ci sami opiekunowie.
W grupie może przebywać maksymalnie 25 dzieci.
Liczba dzieci w grupie integracyjnej powinna wynosić nie więcej niż 20, w tym nie więcej niż 5 dzieci lub uczniów niepełnosprawnych.
Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt* od 3 do 5 dzieci powinna wynosić co najmniej 16 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejne dziecko, z tym że:
a) powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2 m2, jeżeli czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie,
b) powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2,5 m2, jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie lub jest zapewniane leżakowanie
* Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych – np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących.
Organizacja opieki:
W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.
Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice / opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie / pranie / dezynfekcję zabawki.
Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
W miarę możliwości organizacyjnych należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny zabawy na dworze).
Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m.
Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z podmiotu mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 2 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic / opiekun za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych). Należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców / opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 2 m.
Do podmiotu może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
Dzieci do podmiotu są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe.
Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do podmiotu.
Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka.
Rekomenduje się zakup termometru, najlepiej bezdotykowego (minimum 1 termometr na podmiot) – dezynfekcja po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów, niż termometr bezdotykowy, konieczność jego dezynfekcji po każdym użyciu.
Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z podmiotu.
Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich – optymalnie na terenie podmiotu, a gdy nie ma takiej możliwości, wyjście na pobliskie tereny rekreacyjne.
W przypadku korzystania przez grupę z placu zabaw poza terenem danego podmiotu zaleca się korzystanie z niego przez dzieci z jednej grupy, po uprzednim czyszczeniu z użyciem detergentu lub dezynfekowanie sprzętów/ przedmiotów, do których dzieci będą miały dostęp.
Sprzęt na placu zabaw lub boisku, należącym do podmiotu, powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
Przed wejściem do budynku należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do podmiotu.
Należy dopilnować, aby rodzice/opiekunowie dezynfekowali dłonie przy wejściu lub zakładali rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos.
Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do podmiotu, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników.
Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy w razie konieczności powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia np. do przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do aktualnej sytuacji).
Zaleca się wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
Gastronomia
Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić korzystanie z innych dystrybutorów przez dzieci pod nadzorem opiekuna; zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS.
Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) w instytucji, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60OC lub je wyparzać.
Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu podmiotu
Do pracy w podmiocie mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
Należy przygotować procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, która powinna uwzględniać minimum następujące założenia:
1. Pracownicy/obsługa podmiotu powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
2. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
5. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
6. Zaleca się przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
Główny Inspektor Sanitarny
Załączniki – instrukcje:
mycia rąk
https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/
GIS.GOV
gis.gov
*********************************************************************************************************
Przed rozpoczęciem ferii Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.
Organizator wypoczynku (kolonii, obozu) musi zgłosić wyjazd do właściwego
(ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty.
Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane dotyczące miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczby uczestników, zatrudnionej kadry oraz programu pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej.
Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania).
Rodzic, aby czuć się spokojnym o bezpieczeństwo swojego dziecka, przed wykupieniem turnusu, może sprawdzić organizatora (czy zgłosił do kuratora oświaty wypoczynek) w specjalnie utworzonej wyszukiwarce bazie wypoczynku, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl
Znajdują się w niej wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.
W bazie wypoczynku znajdują się wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.
Rodzic z bazy wypoczynku dowie się wszystkiego o organizatorze, pozna m.in. jego adres, numer telefonu, e-mail, termin oraz adres lokalizacji wypoczynku. Dzięki bazie informacje o zgłoszonych wypoczynkach przesyłane są do właściwych miejscowo służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem (straż pożarna, sanepid).
Każdy organizator posiada możliwość wydruku ze swojego konta w bazie wypoczynku potwierdzenia zgłoszenia danego wypoczynku, które powinien przekazać rodzicom uczestnika.
W przypadku braku danego wypoczynku w bazie wypoczynku informację, czy organizator podejmował próby zgłoszenia wypoczynku oraz o powodach ewentualnej odmowy kuratora oświaty o wpisie danego wypoczynku do publicznej bazy wypoczynku, informacji może udzielić kuratorium oświaty, w którym organizator miał obowiązek dokonania zgłoszenia wypoczynku.
Każdy organizator jest zobowiązany m.in. do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku oraz zatrudnienia wykwalifikowanej kadry sprawującej właściwą opiekę wychowawczą.
Rodzicu,
Wymagaj od organizatora, z którym wyjeżdża Twoje dziecko, aby przed wyjazdem podpisał umowę, przekazał wszystkie istotne informacje o wypoczynku i ewentualnych dodatkowych wymaganiach, w tym wydruk potwierdzenia zgłoszenia danego wypoczynku.
Nie zapomnij dokładnie wypełnić i przekazać organizatorowi wypoczynku Kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku Twojego dziecka.
Aby pomóc rodzicom, ale także dzieciom i młodzieży, w odpowiednim przygotowaniu się do wakacyjnych wyjazdów polecamy „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”.
Przed samym wyjazdem bardzo ważne jest odpowiednie skompletowanie bagażu, tak by był on również dostosowany do możliwości dziecka. Zdarza się bowiem,
że w pobliżu nie ma osoby, która pomoże nieść bagaż. Dobrze byłoby, gdyby był to jeden większy plecak, walizka lub torba, a dodatkowo niewielki plecak podręczny. Jeśli jest to wyjazd o charakterze sportowym, wymagany sprzęt (np. rower, rolki, narty) należy dobrać do warunków fizycznych i umiejętności dziecka. Zachęcamy wszystkich do pobrania listy rzeczy, jakie powinny się znaleźć w bagażu dziecka.
Jeśli do rodziców docierają niepokojące sygnały o okolicznościach, czy warunkach lub sytuacjach, np. na kolonii, należy zgłosić je przede wszystkim do kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. W zależności od problemu, jakiego dotyczą nieprawidłowości, rodzice mogą także powiadomić właściwą (zgodnie z miejscem wypoczynku) powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, Państwową Straż Pożarną lub inne służby interwencyjne.
Zapraszamy również do odwiedzenia zakładki Pytania i odpowiedzi, w której umieszczono odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące organizacji i zgłaszania wypoczynku. Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakładce Wypoczynek oraz na stronach internetowych Kuratoriów Oświaty.
W serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl wpisując numer rejestracyjny pojazdu otrzymają Państwo bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko
na wakacje ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.
Warto odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych/.
Bezpłatna aplikację iPolak – niezbędnik w podróży, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Aplikacja jest dostępna za darmo na stronie https://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/informacje_konsularne/ipolak/.
Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”, https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.
Zaleca się organizatorom wypoczynku letniego, kierownikom wycieczek, wychowawcom i opiekunom dzieci i młodzieży, aby mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).
Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej
Poradnik bezpiecznego wypoczynku MEN – lato 2020
poradnik?_bezpiecznego?_wypoczynku?_men?_lato?_2020.pdf 4.22MBCo powinno znaleźć się w bagażu dziecka
lista?_rzeczy-2018-06.pdf 0.08MBwww.wypoczynek.men.gov.pl
www.bezpiecznyautobus.gov.pl
www.odyseusz.msz.gov.pl
*********************************************************************************************************
"Bezpieczne wakacje 2020" w dobie koronowirusa
Koniec roku szkolnego to moment, kiedy dzieci wyruszają na kolonie i obozy,
dorośli wyjeżdżają na urlopy, wiele osób wybiera aktywny wypoczynek
nad wodą lub na górskich szlakach.
Okres wakacji, to również czas dalekich podróży,
co wiąże się ze wzmożonym ruchem autobusów i samochodów,
które przewożą dzieci na letni wypoczynek.
Częściej niż zwykle odwiedzane są kluby, puby i dyskoteki.
Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem i jego negatywnymi następstwami,
warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę,
aby wakacje minęły bezpiecznie, dostarczając tylko pozytywnych i niezapomnianych wrażeń.
W tym roku, z uwagi na sytuację związaną z epidemią COVID-19,
jeszcze bardziej powinniśmy przygotować się na wakacyjne eskapady, aby ustrzec się zachorowania.
Życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku.
Do zobaczenia we wrześniu
*********************************************************************************************************
Informacja
Szanowni Państwo informujemy, że zawieszenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w Przedszkolu zostaje przedłużone do odwołania. Zajęcia dydaktyczne będą kontynuowane przez nauczycielki Przedszkola zdalnie, tak jak odbywało się to do tej pory.
Z wyrazami szacunku
dyrektor
Jolanta Szeląg-Bielec
*********************************************************************************************************
INFORMACJA o działaniu przedszkola i oddziałów przedszkolnych na terenie gminy Kazimierz Dolny Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy warunków lokalowych oraz kadrowych pod kątem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz po rozpatrzeniu wśród rodziców potrzeb co do powrotu ich dzieci do przedszkola i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych informuję, że przedszkole w Kazimierzu Dolnym oraz oddziały przedszkolne przy szkołach w Bochotnicy, Rzeczycy i Dąbrówce zawieszają zajęcia na czas od dnia 6 maja 2020 r. do dnia 24 maja 2020 r. Jednocześnie informuję, że nauczyciele w w/w placówkach nadal prowadzą zajęcia przy wykorzystaniu metod i technik kształcenia na odległość. Burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski
*********************************************************************************************************
Szanowni Rodzice
W poniedziałki oraz w środy będzie możliwość odbywania konsultacji z Logopedą przedszkolnym drogą elektroniczną
( adres e-mail bglos70@wp.pl).
Jednocześnie zachęcamy Państwa do kontynuowania ćwiczeń logopedycznych oraz skorzystania z bezpłatnej aplikacji MiMowa, na urządzenie mobilne – Mimowa pl . Znajdują się tam gry, zabawy oraz ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne, utrwalające wymowę poszczególnych głosek i rozwijające mowę.
*********************************************************************************************************
PLAN PRACY ZDALNEJ W PRZEDSZKOLU Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. MARII KONOPNICKIEJ
W KAZIMIERZU DOLNYM OBOWIĄZUJĄCY OD 26 MARCA 2020r.
SZANOWNI RODZICE:
(PROŚBA DO RODZICÓW, KTÓRZY NIE POSIADAJĄ JESZCZE KOMUNIKATORA O ZAŁOŻENIE W MIARĘ MOŻLIWOŚCI W TELEFONIE MESSENGERA CO UŁATWI I USPRAWNI WSPÓŁPRACĘ)
OD GODZINY 9:00 DO 13:00 MOŻNA SIĘ KONTAKTOWAĆ Z NAUCZYCIELEM W
SPRAWIE UDZIELANIA INFORMACJI DOT. WYKONYWANIA ZADAŃ.
Z życzeniami zdrowia i wytrwałości
Dyrektor Jolanta Szeląg-Bielec
*********************************************************************************************************
OGŁOSZENIE
SZANOWNI RODZICE NASZYCH PRZEDSZKOLACZKÓW UPRZEJMIE PROSIMY O ODEBRANIE KART PRACY WASZYCH POCIECH W DNIACH 24 i 25.03.2020r. W GODZINACH OD 8:00 DO 14:00 Z HOLU BUDYNKU PRZEDSZKOLA. KARTY SĄ PODPISANE I PRZYGOTOWANE DO ODBIORU.
Posiadanie kart pracy w domu ułatwi realizację zadań zleconych przez nauczycieli.
Z życzeniami zdrowia i wytrwałości
Grono Pedagogiczne, Pracownicy i Dyrekcja Przedszkola
********************************************************************************************************* Drodzy rodzice i dzieci. W związku z zaistniałą sytuacją , na grupach społecznościowych oraz facebooku przedszkola będą zamieszczane propozycje materiałów do pracy w domu z dziećmi. (Każda grupa ma utworzoną grupę na messenger, jeśli jeszcze nie dołączyliście do niej to prosimy skontaktować się z wychowawcą lub dyrektorem). https://www.facebook.com/Przedszkole-z-Oddzia%C5%82ami-Integracyjnymi-im-M-Konopnickiej-352397845359534/
*********************************************************************************************************
Szanowni Państwo w dniach 12 i 13.03.2020 przedszkole będzie pełnić funkcję opiekunczą w stałych godzinach. Natomiast od poniedziałku 16.03.2020 do odwołania placówka będzie nieczynna. Życzę dużo zdrowia Dyrektor
http://www.kazimierz-dolny.pl/miasto/aktualnosci/filter/1/3551,koronawirus-informacja-dla-mieszkancow-gminy-kazimierzu-dolny.html
https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach
***********************************************************************************************************
W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi
rozprzestrzeniania się koronawirusa i przypadkami pojawiających się
zachorowań prosimy Państwa o zachowanie szczególnej ostrożności.
Obserwujmy swoje dzieci, zwracając uwagę na wszelkie
oznaki przeziębienia i podwyższonej temperatury.
W takich sytuacjach należy pozostawić dziecko w domu.
W związku z powyższym prosimy o zapoznanie się z materiałami
zamieszczonymi na stronie Lubelskiego Kuratora Oświaty
oraz na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia.
Dyrekcja Przedszkola
***********************************************************************************************************
REKRUTACJA DZIECI DO PRZEDSZKOLA
na
rok szkolny 2020/2021
Uprzejmie informuję, że rekrutacja dzieci do przedszkola
rozpoczyna się od
17 lutego i będzie trwać do 06 marca 2020 r.
Wnioski o przyjęcie dziecka można odbierać w kancelarii lub u intendenta w godz. 8:00-14:00.
Serdecznie zapraszam
Dyrektor Przedszkola
****************************************************************************************************************************************************
Adaptacja dziecka - rady dla Rodziców
Udana adaptacja do grupy przedszkolnej ma istotne znaczenie dla dalszego rozwoju dziecka. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można w istotny sposób ułatwić dziecku wejście w jego „nowy świat” – w świat przedszkola.
Rodzicu pamiętaj:
- ciesz się z dzieckiem, że następnego dnia idzie do przedszkola,
- rano w domu nie wytwarzaj atmosfery nerwowości i pospiechu,
- w czasie drogi bądź pogodny, odprężony, spokojny, ciesz się, że twój syn/córka idzie do przedszkola, nie obiecuj mu za to nagrody,
- tłumacz dziecku, jeśli jest to koniczne, że idziesz do pracy, a ono w tym czasie spędzi czas z innymi dziećmi, których rodzice też pracują,
- pozwól mu zabrać z domu ulubioną przytulankę lub zabawkę, a nawet waszą fotografię,
- wejdź z nim do szatni, pomóż się rozebrać, zwróć uwagę gdzie pozostawiasz jego ubrania,
- pożegnanie w szatni powinno odbywać się z uśmiechem, bez łez i smutnych spojrzeń, bez zbędnego przedłużania samego momentu rozstania. Pożegnanie powinno być krótkie: uśmiech, buziak i pa-pa,
- nawet jeżeli bardzo chcesz to nie wchodź do sali, oszczędzisz tym żalu i smutku pozostałym dzieciom,
- pozostawiając dziecko w grupie przedszkolnej nie pokazuj zdenerwowania i niepokoju, dziecko może wyczuwać, że coś mu grozi. Spokojne rozstanie z mamą lub tatą sprawi, że dziecko szybciej się uspokoi i łatwiej nawiąże kontakt,
- jeżeli widzisz, że rozstanie z mamą jest bardzo bolesne dla dziecka, niech do przedszkola przyprowadza go tato lub inny członek rodziny,
- na początku, jeśli masz taką możliwość skróć czas pobytu dziecka w przedszkolu, zabieraj go trochę wcześniej np. po obiedzie i stopniowo wydłużaj pobyt dziecka, a po przyjściu po niego, witaj go uśmiechem,
- zawsze kontroluj, co mówisz w jego obecności o sytuacji dotyczącej pobytu w przedszkolu,
- nie wywołuj dodatkowego stresu wymuszając na dziecku, by zaraz po przyjściu do domu opowiadało o przedszkolu,
- nie martw się, że dziecko w pierwszych dniach w przedszkolu nie chce się bawić, jest bierne i tylko obserwuje to, co dookoła niego dzieje. Stopniowo przyzwyczai się ono do nowej sytuacji, nowych kolegów i powoli zacznie włączać się do wspólnej zabawy.
****************************************************************************************************************************************************
Opłaty za Przedszkole
Od 1 września 2017 r. wpłaty za pobyt i żywienie dziecka w przedszkolu będzie można dokonywać wyłącznie przelewem na rachunki bankowe przedszkola, na dwa konta:
osobno wyżywienie, osobno świadczenia przedszkolne.
za pobyt dziecka w przedszkolu wpłaty na rachunek: 29873100010000022820000001 Bank Spółdzielczy w Kazimierzu Dolnym
TYTUŁEM wpisując: opłata za świadczenia przedszkolne, miesiąc, imię i nazwisko dziecka
za żywienie dziecka wpłaty na rachunek: 77873100010000022820000010 Bank Spółdzielczy w Kazimierzu Dolnym
TYTUŁEM wpisując: opłata za wyżywienie, miesiąc, imię i nazwisko dziecka
Wpłat należy dokonać do 15 dnia każdego miesiąca.
Prosimy o terminowe wpłaty, po 15 dniu będą naliczane ustawowe odsetki.
5 dnia każdego miesiąca otrzymacie państwo pisemną informację o wysokości wpłat ( skorygowaną o ewentualne odpisy) z podziałem na konto żywieniowe i budżetowe (opłata za świadczenia ). Informacja będzie dostępna u pani intendentki.
*************************************************************************************************************
„Czytamy Przedszkolakom” nasza akcja nadal trwa
Nie do przecenienia jest rola, jaką odgrywa kontakt z książką. Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się nawyki dzieci, w tym również czytelnicze. To czas , który warto wykorzystać, tym bardziej, że czytając dzieciom poszerzamy ich wiedzę o świecie, wzbogacamy słownictwo, wyobraźnię, uwrażliwiamy na piękno słowa, a także sferę emocji i przeżyć.
Rozumiejąc i doceniając to, nasze przedszkole podejmuje wiele różnych działań, których celem jest propagowanie idei czytelnictwa wśród dzieci i rodziców , zachęcając do częstego sięgania po książkę i głośnego czytania.
W ramach akcji „Czytamy Przedszkolakom” w przedszkolu czytają codziennie nauczycielki w trakcie poobiedniego odpoczynku we wszystkich grupach, czyta pani z Biblioteki w ramach spotkań Klubów Czytelniczych działających w grupach III i IV, czytają rodzice w ramach cyklu „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” oraz zapraszani wyjątkowi goście.
***************************************************************************************************************